پلاستیک PET چیست ؟

اورنگ پلاستیک

پت، مخفف پلی اتیلن ترفتالات است. بیشترین استفاده از بطری پت در بطری آب و سایر بطری های نوشیدنی است. به عنوان یک ماده خام، پلاستیک های پت، محصولی بر پابه نفت است که به عنوان پلاستیکی مطمئن، سبک، منعطف و صد درصد قابل بازیافت در جهان شناخته میشود. در حقیقت بطری پت بیشترین درصد پلاستیک های بازیافتی جهان را تشکیل میدهند که همچنان میزان آن رو به افزایش است.

برای اینکه تشخیص بدهید که یک بطری از جنس پت ساخته شده یا نه کافی است در زیر آن به دنبال عدد یک بگردید.

پلاستیک پت، تقریبا در تمام بخش های بسته بندی و صنعت کاربرد دارد، چه گرانول دسته اول آن باشد و یا پت بازیافتی.این پلاستیک در بطری های آب معدنی، بسته بندی و بطری های پلی اتیلن یک لیتری سم و کود، ظروف جار، انواع بانکه ها و اسباب بازی ها استفاده میشوند. به علاوه هرکجا که در صنایع پارچه به لغت “پلی استر” برمیخورید، به احتمال زیاد منظور پلی اتیلن یا پت بوده است، زیرا پلاستیک پت در زمینه فرشبافی، تولید کیسه خواب و تولید پوشاک نیز استفاده میشود.

با توجه به استفاده جهانی از پلاستیک پت در زمینه های مختلف، این پلاستیک از ارزش بالایی برخوردار است و حتما باید بازیافت شود.

پلاستیک پت در برابر حرارت پایداری بالایی دارد، شفاف است و قدرت بالایی نیز دارد. به علاوه از پلاستیک پت میتوان در بسیاری از صنایع استفاده کرد. این پلاستیک های ارزان قیمت دارای قدرت تحمل بالا، مقاوم در برابر ضربه و کاملا قابل بازیافت هستند.

برای بازیافت بطری های پت، پس از جمع آوری بطری پت، این بطری ها به ذرات ریزتری تبدیل میشوند. خلوص این ذرات در ارزش پلاستیک بازیافتی اهمیت به سزایی دارد. پس از این فرآیند از تکنیک های جداسازی ذرات استفاده میشوند. این تکنیک ها شامل شست و شو و دسته بندی توسط جریان هوا هستند. به علاوه از حمام های آبی نیز برای طبقه بندی استفاده میشود که در آن ذرات یا شناور میمانند و یا به زیر آب میروند. این روش برای جداسازی مواد متفرقه از پلاستیک نیز کاربرد دارد. در پایان این بخش، شست و شو یا روش های گرمایشی برای از بین بردن آلودگی ها انجام میشود.

پس از تکمیل این فرایند، ذرات به خوبی آب کشی میشوند تا باقیمانده آلاینده ها و یا ترکیبات پاک کننده از بین بروند. سپس پت بزیافتی به خوبی خشک شده و برای مرحله بعدی بازیافت آماده میشود.

پلاستیک های حاصل از بخش قبل در دمای مناسب ذوب میشوند تا بتوان ذراتی که قابل ذوب نیستند را از آنها جدا کرد و به خلوص بالاتری از پلاستیک پت رسید.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *